Mít se či nemít?

Jsou v životě lidském chvíle, kdy si tento musí půjčit peníze. Protože ne vždy máme těchto dostatek a tu a tam se prostě stane, že jich potřebujeme náhle nezbytně více, než kolik jich leží v našem prasátku.
Člověk se tak musí obrátit na někoho, kdo naopak peníze v držení má a je ochoten je dotyčnému půjčit. Což je zpravidla nejlevnější v případě, kdy si půjčujeme od našich blízkých, od rodinných příslušníků nebo dobrých přátel, kteří jsou ochotni na vás nevydělávat, mírně tratit a podstoupit určité riziko, že už se s penězi také nemusejí shledat, aniž by za to něco chtěli.
světová ekonomika
Půjčky mezi cizími lidmi nebo mezi lidmi a finančními institucemi však tohoto druhu nejsou. Finanční instituce své klienty vesměs zase až tak dobře neznají a nemají s nimi natolik důvěrné vztahy, aby jim přikleply nějaké ty peníze zadarmo, a také tu nejsou od toho, aby dělaly charitu, nýbrž aby vydělávaly. A proto je třeba smířit se s tím, že banka nebo nějaký jiný poskytovatel úvěrů za své peníze žádají úroky. Sumičku peněz, jež jim má kompenzovat riziko, že už své peníze také nikdy nemusí uvidět, peníze, jež jim garantují, že jejich jmění nebude kvůli inflaci pozbývat na hodnotě.
Úroky bývají pochopitelně různé. Záleží na tom, nakolik je takový úvěr rizikový, na výši inflace, na tom, kolik chce poskytovatel na takové půjčce vydělat, na neviditelné ruce trhu,…
Je toho hodně, co může výši úroků ovlivnit. A proto úroky někdy rostou a jindy pro změnu klesají.
A když takové zprvu vysoké úroky začnou klesat a poskytovatel úvěru se k témuž kroku nemá, je vhodné přistoupit k refinancování takové půjčky. Tedy změnit svůj dosavadní úvěr nebo i více úvěrů, za něž se člověk nedoplatí, na úvěr jiný, výhodněji úročený. Zatímco takový zadlužený člověk doposud platí vysoké splátky, může klidně již od dalšího měsíce splácet výrazně méně a polepšit si tak. Díky delšímu splátkovému období může doufat i ve snížení splátek, jež pak snáze zvládá, díky beztrestné možnosti splácet jednorázově i více se může pro změnu lehce zbavit povinnosti platit úroky déle, než je nezbytně nutné.
mince s budíkem
Jenom blázen by platit více, než musí. Rozumný člověk se stará, zjišťuje, zda by to, co má, nešlo udělat nějak lépe. A jednoho dne tak třeba přijde na to, že se dá vyplnit patřičný kontaktní formulář a finanční specialista mu bezplatně zpracuje nabídku, jež se věru může vyplatit. Zejména jedná-li se o klienta bez záznamu v rejstříku dlužníků.
Je-li člověk hloupý, ať si klidně platí víc, než je zdrávo. Ale má-li jeden všech pět pohromadě, proč to nezkusit, že? Když jde o peníze, které člověk může vždycky využít nějak lépe. Než aby je cpal někomu jenom tak do chřtánu.

Podobné příspěvky