Může fotovoltaika Brno kompletně pokrýt potřeby domácnosti?


Ceny elektřiny dnes stoupají do dříve nevídaných výšin. A nezdá se, že by se v dohledné době měl tento růst zastavit. Je tedy jen pochopitelné, že lidé hledají každý možný způsob, jak náklady za elektrický http://www.medicco.cz/voziky/quickie/elektricke-invalidni-voziky proud snížit. Jedním z nejčastěji uvažovaných řešení jsou solární panely. Koneckonců, díky nim nebudeme závislí na dodavatelích a nebudeme muset nikomu za dodávku proudu platit. Díky tomu můžeme naše problémy s cenami elektřiny snadno vyřešit. Nebo ne? Na papíře to vše vypadá jednoduše, realita však bývá poněkud jiná. Předně musíme zajistit, aby panely byly osvíceny pokud možno po celý den. To se mnohem snadněji provede v rodinném domku na okraji vesnice než uprostřed městské zástavby, pokud se tedy nejedná o nejvyšší dům v okolí.

klasická uhelná elektrárna

Dále je tu také otázka údržby. Aby solární panely fungovaly na plnou kapacitu, musí být naprosto čisté. A všichni víme, kolik prachu je v městském vzduchu. Z tohoto důvodu bude mít například fotovoltaika Brno mnohem menší účinnost než solární elektrárny v otevřené krajině. Opomenout nelze ani cenu zařízení a montáže. Pokud totiž chceme mít skutečně kvalitní solární elektrárnu, musíme se připravit na to, že to nebude levná záležitost. Je tedy otázkou, kdy se nám tyto vložené peníze vrátí.

solární panely na střeše domu

V neposlední řadě je zde pak fakt, že v naprosté většině případů fotovolatické panely nedokážou plně pokrýt spotřebu, zvláště ne v zimě. Jistě, teorie je taková, že v létě, kdy se jí vyrábí více, než stačíme spotřebovat, bude část uložena do baterií, které pak budou využívány v zimním období, kdy je světla méně. Ovšem pravdou je, že ani tato nashromážděná elektřina nestačí. Proto většina lidí používá tento typ elektrárny pouze jako doplňkový a má na ně napojeny nenáročnější spotřebiče, které nicméně proud stále potřebují. Díky tomu se jim alespoň částečně daří náklady snížit. Otázkou však je, zda se to i při dnešních cenách skutečně vyplatí.

Podobné příspěvky