Na co byste měli být připraveni, než si pořídíte děti

Není to jenom o tom, těšit se, až budete dceru držet v náručí, syna užit jezdit na kole, nebo až budete gratulovat dítěti k maturitě, učit je řídit auto nebo až získají vysokoškolský titul nebo až se dočkáte vnoučat. Malujete si idylku, ke které vede spletitá cesta plná trnů a slepých uliček. Psychologové se shodují, že proces, kdy se stáváte otcem, je tou nejtěžší rolí a tím nejtěžším obdobím, kterým si v životě projdete.

Myslíte si, že na takovou odpovědnost jste připraveni? Odpovězte si na následující otázky.


Máte partnerku. Chcete s ní mít děti?

Pokud si myslíte, že jde o zbytečnou otázku, na kterou existuje samozřejmá odpověď, zamyslete se hlouběji, vybavte si její rysy, její nejlepší i nejhorší vlastnosti. Vzpomeňte si na její matku, na jejího otce, na její rodinu, ale také na tu svoji. T jsou geny, které přenesete na vaše dítě a je pravděpodobné, že bude mít vlastnosti, jaké má vaše partnerka nebo její matka či otec.

Ovšem to není jediné téma této otázky. Uvědomte si také vztah, který s touto partnerkou máte. Vyřešili jste si osobní rozdíly? Jste ve vztahu spokojeni? Přejete si se usadit právě s touto ženou? Je váš vztah připravený na tak markantní změnu, jakou je dítě?


Je na dítě ta vhodná doba?

Musíte si uvědomit, že příchod dítěte do vašeho vztahu změní úplně všechno. Můžete si stokrát slíbit, že se o dítě budete starat spolu, že na to jste dva a že o mezi vámi nic nezmění, ale změní. Změní to všechno.
Vaše akce s kamarády nebudou možné, vaše dovolené, cestování, trávení času jenom spolu, většina vašich koníčků, to všechno bude pryč. Dítě  první tři roky svého života způsobí ve všem osobním životě šok, protože náhle nebudete mít čas ani prostor vůbec k ničemu.


Dokážete dítě a matku finančně zajistit?

Uvědomte si, že dítě je velice nákladná záležitost. Nejde jenom o to, že dítě má potřeby, které musíte naplnit, ale také jde o to, že vaše partnerka nebo manželka nebude schopná výdělečné činnosti, což přirozeně ovlivní rodinný rozpočet, zvlášť pokud je žena v domácnosti ta, která nosí domů vyšší plat.


Už nebude jenom vaše

Také byste se měli připravit na to, že partnerka už nebude jenom vaše. Zapomeňte na dlouhé chvíle o samotě, zapomeňte na mnoho něžností a na její stoprocentní soustředěnost na vás. Naprostá většina tohohle všeho se obrátí na dítě, které bude pro matku střed vesmíru a vy jako její partner už nikdy nebudete tak důležitý, jako jste teď. Jste připraven být pro vaši partnerku až na druhém místě?