Prevence chřipky

Každý rok je to tady znova a ač se zdá, že všichni by už měli být na chřipku připraveni, oslabuje mnoho lidí někdy zcela zbytečně. Nejde pouze o očkování. V době jejího zvýšeného výskytu bychom totiž neměli zanedbávat i ostatní prevenci, a to se mnohým z nás nechce.

Přitom dodržováním určitých zásad se můžeme vyhnout jejímu prudkému nástupu a hlavně komplikacím od akutního zánětu hrtanu, zánětu vedlejších nosních dutin a středního ucha až k zápalu plic.
kašlající žena
CHRAŇTE SVOJE ZDRAVÍ
Ročně na chřipku podlehne v naší republice až dva tisíce lidí, přičemž nejohroženější skupinou jsou chronicky nemocní lidé, senioři a děti, které jsou navíc hlavními přenašeči infekce. Vylučují totiž větší množství viru po delší dobu než dospělí.

Vyplatí se proto především způsobem života bojovat proti nákaze chřipkou. Stačí si zapamatovat a dodržovat důležité preventivní rady:

· omezit návštěvy kulturních a společenských událostí a cesty hromadnou dopravou
· zvýšit pravidelný přísun vitamínů, zejména C a E
· důkladně a opakovaně si mýt ruce
· nesahat si zbytečně do obličeje (mnutí očí apod.)
· dodržovat pravidelnou stravu a dostatečně spát
· vynechávat diety, které tělo zbytečně oslabují
· konzumovat česnek a křen a pít vodu, ovocné čaje a šťávy
· větrat krátce, ale často
· sprchování vždy ukončit chladnou vodou
· nevynechávat procházky ani za horšího počasí
nemocná žena
OHLEDUPLNOST PŘEDEVŠÍM

Nemusíte tedy jen pasivně čekat, až Vás chřipka porazí. Je samozřejmé, že se snažíme zdravě posilovat imunitu, ale stejnou samozřejmostí by měla být ohleduplnost ke svému okolí. Neustále vidíme okolo nás lidi, kteří s rozvinutou chřipkou neulehnou do postele, ač by to měla být první a nejdůležitější věc, kterou udělají.

I když si myslíme, že nemůžeme chybět v zaměstnání, je dobré si uvědomit, že přecházení nemoci nám může přinést celoživotní následky a jejich následná léčba stojí potom mnohem více času.