Čistá mzda Kalkulackacistemzdy je částka, kterou zaměstnanec dostává měsíčně na účet. Mzda je „očištěna“ a zálohy na daně po slevách a s o srážky.

Jak se mzdová účetní k takové částce dostane?

Hrubá mzda, tedy částka, která se uvádí v pracovní smlouvě a v inzerátech s nabídkou práce, je základem pro výpočet. Spolu s příspěvkem zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění, tvoří celkový náklad na zaměstnance. Hrubou mzdu tvoří základní mzda, osobní ohodnocení, příplatky, prémie, náhrady mzdy. Od toho se dále odečte sociální a zdravotní pojištění, zákonné srážky a záloha na daně. Vzoreček tedy vypadá takto:

ČISTÁ MZDA = hrubá mzda – sociální pojištění 6,5% – zdravotní pojištění 4,5% – daň z příjmu fyzických osob 15% (- slevy na dani)

Čistou mzdu si můžete spočítat i Vy sami v některých z online kalkulaček, jako například kalkulačka čisté mzdy.

čistá mzda

Slevy na dani jsou velmi důležitá část výpočtu, mohou Vám ušetřit dost peněz. Jaké slevy na dani tedy můžeme uplatnit a kdy?

Sleva na poplatníka – základní sleva, kterou uplatňuje každý bez rozdílu, jedinou podmínkou je podepsané „prohlášení poplatníka“

Sleva pro držitele ZTP/P – jak již z názvu vyplývá platí pro držitele průkazu ZTP/P

Sleva na vyživovaného manžela/manželku – pokud partnerovi příjmy za minulý rok nepřesáhly stanovenou částku

Sleva na invaliditu – částka závisí na stupni invalidity

Sleva na studenta – poplatníci, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání studiem

Sleva za umístění dítěte – tzv. školkovné

Sleva na děti – vždy uplatňuje jen jeden z rodičů, většinou ten s vyšším platem

Slevy na dani

Před rokem 2021 se do výpočtu čisté mzdy zahrnovala „super hrubá mzda“, to už ale nyní neplatí. Tím se tedy mzda, která se Vám každý měsíc objeví na účtu zvýšila. Dále se také zvýšila o 3000,- Kč sleva na poplatníka, či zvýhodnění na děti. Dále také neplatí roční ani měsíční limit pro výplatu daňového bonusu (přeplatek na daních, díky slevám), což ocení rodiny s dětmi.

Podobné příspěvky