Je lepší rekonstrukce nebo novostavba?

Máme dvě možnosti, kde bydlet. V domě nebo v bytě, pokud tedy nepočítáme alternativní způsoby života. Někomu vyhovuje byt, čím dál více lidí ale touží po vlastním domě. A tak se staví jako o život. Ceny pozemků a nemovitosti k rekonstrukci ale rostou přímo raketovým tempem, a to, za co byste před pár lety nedali ani deset tisíc teď stojí několik milionů. Pokud se nechcete vzdát snu o vlastním domě, máte na výběr dvě možnosti: sehnat pozemek a postavit novostavbu, nebo si pořídit starší domek a opravit si ho podle svého. Přemýšlíte, která varianta je jednodušší? Může to být oboje.

opuštěná vila

Rekonstrukce
Koupit můžete dům vyklizený nebo k vyklizení. Vyklizený dům = poloviční výhra. Pokud natrefíte na dům po majitelích, kteří pořádku příliš neholdovali, čeká vás pěkný kus práce. Úklidem strávíte pěkných pár hodin a bude vás to stát peníze navíc, kontejnery jsou poměrně drahé. poté vás čeká zhodnocení stavby statikem a projektantem, pokud nechcete mít v zádech stavební úřad a nepřejícné sousedy. Některé stavební úpravy přímo vyžadují ohlášku nebo stavební povolení, a je to z důvodů uvedených ve stavebním zákoně. Nepodceňujte to, a raději se poraďte s architektem. Následují konzultace, nakreslení a oběhání všech možných institucí, které se musí vyjádřit. Každý má hromadu času, takže si možná pěkně počkáte. Na povolení či ohlášku můžete čekat několik měsíců, a dokonce i let. Totéž vás ale čeká i v případě novostavby, ale o tom později. Během stavby se u starších nemovitostí mohou objevit problémy, které na první pohled nebyly patrné, což může celou stavbu pozdržet a pěkně prodražit. Nicméně starší zděné domy jsou brány jako velmi kvalitní a trvanlivé a určitě vás přežijí.

nový dům

Novostavba
Největším současným problém u novostavby je hledání a koupě pozemku. Pozemky jsou dnes šíleně drahé, je jich nedostatek, a můžete narazit i na podvodníky, kteří vám prodají stavební pozemek, který vlastně stavební není. Je třeba si pohlídat, zda je pozemek skutečně určen k zástavbě, zda je zasíťován, je k němu příjezd a přístup a podobně. Poté vás čeká podobné martyrium jako u rekonstrukce – musíte mít projekt a posvěcení ze strany stavebního úřadu.

U obou typů staveb je v současné době ještě jeden velký problém – a to je financování, řemeslníci a materiál. Došlo ke ztížení získání hypotéky, dobří a féroví řemeslníci dnes skoro neexistují, a materiál je kvůli celosvětovému výpadku nedostupný, čeká se týdny až měsíce na vše od dřeva po fasádní barvy a zdražuje se každým týdnem.

Nicméně kdo chce bydlet ve svém, musí něco obětovat. Pokud tohle všechno přežijete, vybudujete si trvanlivý domov, který jednou zůstane vašim potomkům.

Podobné příspěvky