Výhody biomisek na klíčení

Zdravotně nezávadný materiál – v některých webových blozích můžete narazit na zdokumentované procesy klíčení v PET lahvích. To však není příliš ideální způsob, jak konzumovat zdravé plodiny. Polyetylen vyrobený pro stáčení nápojů je určen pouze pro jednorázové využití a poté by měla láhev putovat do kontejneru s plasty, delší skladování potravin a tekutin v těchto nádobách způsobuje jejich kontaminaci tzv. endokrinními disruptory a ftaláty, zvláště nebezpečné je to tehdy, využíváte-li PET láhve na čaj, nebo je ponecháváte na přímém slunci či poblíž jiného zdroje tepelného záření. Biomisky nakliceno.cz se vyrábí ze zdravotně nezávadného akrylátu, který ani po dlouhé době neuvolňuje toxické látky do vody, potažmo do klíčících semínek.naklíčené rostlinky.jpg
Sklo nebo plast – někteří z vás pamatují dobu, kdy se mléko, minerálky, limonády, sodovky a alkoholické nápoje prodávaly výhradně ve skle. Sklo bylo a je velmi dobře zpracovatelnou surovinou a lze ji recyklovat téměř bezvýhradně. To však neplatí pro plasty, recyklovaný materiál ztrácí na své původní hodnotě a využívá se pro podružné výrobky. A vzhledem k tomu, že se plasty vyrábí z ropy, tato cenná surovina je přírodní bohatství, které bychom neměli takovým způsobem plundrovat, že bude „po nás potopa“. Měli bychom se vrátit k osvědčeným materiálům – ke sklu a omezit výrobu PET lahví na minimum.
Usnadnění práce – mnoho lidí provádí tento postup postaru, oplachují semínka ve vlažné vodě a pokládají je vlhká na porcelánový talíř, na keramickou misku nebo na vrstvu vaty nebo gázy. Po zdravotní stránce naprosto v pořádku, je to však poměrně pracné, zdlouhavé a někdy spojené s nepříjemnostmi. Semínka se musí vždy vysypat do cedníku nebo na sítko, do vaty se zamotávají kořínky, což není žádoucí, ale existuje jednodušší způsob, jak si poradit.klíčící rostlinky.jpg V biomiskách na klíčení stačí semínka propláchnout vodou a nechat ji odkapat speciálními ventily, které zajistí, aby uvnitř nádobek zůstala pouze vlhkost, a aby se zde nemnožily plísně. Misky jsou konstruovány tak, že jsou navrstveny ve více patrech nad sebou, klíčit lze tím pádem více různých druhů semínek, a stačí je pouze dvakrát denně propláchnout půl litrem vlažné vody, nechat ji odtéct do spodní nádobky a vodu využít na zalévání květin. Žádná další péče není třeba, misky mají vroubkované dno, kde se pomocí povrchového napětí vody zachytí pouze její nepatrné a tím pádem optimální množství, které rostlinkám pro klíčící proces postačí.