Výrobci elektroniky pro eth minery k těžbě kryptoměn vyvíjí speciální hardware

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, byl obrovský nárůst zájmu o výkonné grafické karty pro těžbu pomocí GPU. Na trhu je totiž stále zoufalý nedostatek těchto karet, výrobce to pochopitelně těší, ovšem řada použitých karet těžaři končí ve výprodejových bazarech. Tím se pak paradoxně ztrácí zájem o nové výrobky a vzniká začarovaný kruh, ve kterém bazar hraje prim.

podnikat z počítači

Přichází GPGPU akcelerátory

Na trh přichází tedy nové modely GPGPU akcelerátorů, které s klasickými grafickými kartami příliš nesouvisí. Jsou to speciální čipy bez grafického rozhraní, neobsahují součásti, které by těžaři nevyužili, a tím pádem budou pro těžební stroje (RIGy) optimalizovanější v poměru cena/výkon. Ve finále budou mít tyto čipy zkrácenou záruční lhůtu a mělo by jít o upravené verze AMD Radeon Rx 400 a NVIDIA GeForce GTX 1060-100. Otázkou ovšem zůstává, v jakých sériích budou tyto výrobky produkovány – zatímco klasickou grafiku zpeněžíte v bazaru, tato speciální GPGPU by po zániku kryptoměn nebyly k ničemu. Ale že by do několika let těžba natrvalo skončila, je velice málo pravděpodobné.

Speciální motherboardy

Výrobci grafických čipů však nejsou jediní. Těžařům se přizpůsobují i producenti základních desek. Např. mnoho let známý ASRosck, jehož vývojáři často reagovali na požadavky výběhových CPU socketů, vyrábí v současné době speciální motherboardy H110 Pro BTC+. Její součástí je 13 slotů pro těžební grafické karty.

šifrovací systém

Výkonné zdroje

Na novodobé zlaté horečce eth minerů se podílí i výrobci zdrojů. Známá značka z minulosti – Fortron, nyní součástí FSP Group, si přichystala model s výkonem 2 kW, a co je podstatnější, tyto zdroje mohou být v nepřetržitém provozu 24 hodin denně po dobu několika let. Utáhnou celkem 16 grafických karet, což výrobek A0AGPI potvrzuje šestnácti konektory PCI Ex v 6+2 pinových koncovkách.
Pro těžaře je zvláště zdroj jednou z klíčově problematických součástek, většinou těžební stroje osazují kombinací více zdrojů, což není nikdy ideální stav. Tento zdroj lze ovšem využít i jiným způsobem, než jen k těžbě, navíc pracuje i v extrémních podmínkách vysokých teplot, vyšší vlhkosti vzduchu, a lze jej nasadit i v nadmořské výšce do 5 tisíc metrů nad mořem.

Podobné příspěvky