Zařiďte se doma podle vzoru přírody

Barvy výrazným způsobem ovlivňují naše myšlení, náladu, psychiku a zdravotní stav, proto je třeba k jejich výběru přistupovat pečlivě. Nějaká barva nás může rozčilovat, jiná uklidňovat. Některá podporuje chuť k jídlu, jiná ji tlumí.  Barvy dokážou místnosti opticky zmenšovat či zvětšovat, zkracovat nebo prodlužovat, ubírat nebo přidávat světlo.
Barevnost bytu by neměla vycházet z módních trendů, které se často mění, ale z promyšlené úvahy. Jinak budete nuceni investovat do bytu opakovaně. Řiďte se spíš podle citu a náklonnosti k určité barvě nebo odstínu. 
gauč na zahradě
Zaměřte se na přírodní barvy
Nosíme v sobě obraz přírody, v níž převažuje zeleň a modré nebe, v zimě bílé a šedé odstíny. Barvy běžné v přírodě nebo neutrální barvy nás uklidňují, působí pozitivně na psychiku a vyhovují nám dlouhodobě. Prostor zařízený v těchto barvách tedy nebudeme chtít brzy měnit.   
·         Modrá barva symbolizuje průzračnost vzduchu nebo vody, představuje moudrost, rozvíjí myšlení a tvořivost.  Pro svůj uklidňující účinek se hodí do ložnice. Není vhodná do kuchyně, protože potlačuje chuť k jídlu.
·         Zelená je barva dobré nálady, bezpečí a trpělivosti. Jako by vyzývala: Vstupte. Stejně jako modrá uklidňuje a hodí se do ložnice.
·         Bílá je barva dokonalosti a ideálů. Jako neutrální barva působí klidně a vyváženě, lze ji libovolně kombinovat. Doporučuje se na velké plochy (stěny, strop, větší kusy nábytku). Dodává jim „vzdušnost“.
·         Pak je zde hnědá barva, která vyjadřuje stabilitu země či dřeva. Proto se hodí na podlahu, schody, stůl a pracovní plochy.
Opatrně s výraznými a pestrými barvami
Výrazné a pestré barvy – červená, oranžová, žlutá, fialová, růžová – se vyskytují v přírodě v menším množství, většinou jako rozkvetlé květiny v trávě nebo květy na stromech a keřích. V bytě na první pohled upoutají, ale dlouhodobě znepokojují a dráždí.  Výrazná barva sice může vytvořit příjemně oživující prvek, ale nesmí jí být příliš mnoho nebo na velkých plochách. Barevně nápadnější mohou být prvky určené pro naše pohodlí – postele, židle. Výrazné barvy se hodí na menší předměty a doplňky. Pokud nám začne barva vadit, na drobných doplňcích ji můžeme vyměnit za jinou snadněji než na stěnách, podlaze nebo nábytku.
·         Červená je barvou života, energie a vášně. Brzy však omrzí a vyčerpává, zvláště sytý výrazný odstín. Její zakomponování do interiéru dobře promýšlejte. Hodí se tam, kam chcete zaměřit pozornost. V kuchyni podporuje chuť k jídlu. Do ložnice nepatří. Pokud na ní trváte, kombinujte ji s klidnějšími odstíny
·         Žlutá barva stimuluje myšlení a tvořivost, vzbuzuje dojem místnosti ozářené sluncem. Proto se hodí do pracovny, případně dětského pokoje a prostorů orientovaných na severní stranu.
·         Oranžová barva stimuluje tvořivost, aktivitu a komunikaci, podporuje chuť k jídlu. Hodí se proto do jídelen nebo kuchyní. 
·         Fialová je barva vášně, inteligence a emocí. Vyvolává dojem přepychu, ženskosti a něžnosti. Hodí se do obývacího pokoje, ale pokud možno na menší plochy.
Příliš pestré a výrazné barvy nepatří do dětských pokojů, které by měly zklidňovat a umožnit soustředění na hru a učení.
nízký stůl
Omezte tmavé a černé barvy
·         Černá je známá jako pesimistická barva, která vyvolává negativní emoce a špatnou náladu. Tmavé barvy ubírají světlo, uzavírají a zmenšují prostor. Pokud na nich přesto trváte, kombinujte je se světlejšími odstíny teplých barev.
Nakonec je třeba upozornit, že méně znamená více. Místnosti zařízené jen ve dvou či třech barvách budou působit elegantněji než místnosti příliš barevné.