Není kanál jako kanál

Co si představíte, když se řekne kanál? Asi většině z nás se vybaví kanál venku na cestě, který odvádí dešťovou vodu, kanalizační mříže a občas nerovnosti s okolní vozovkou, která trápí kola našich aut a velké problémy dělá cyklistům, kteří se musí při jízdě držet kraje vozovky. Ucpání těchto kanálů při průtrži mračen způsobí tvorbu velkých kaluží, což je nepříjemné pro projíždějící auta a kolemjdoucí lidi.

kanál

Vodákům se možná vybaví Baťův kanál, na kterém se dá prožít příjemná dovolená na lodi. Kanál v tomto případě je průplav, ať už přírodní, jako jsou holandské nebo benátské kanály, kterými jsou města protkána, nebo umělé vytvořené kanály, jako je Suezský průplav. Ale málokdo chce myslet na kanál a kanalizaci, která je svým způsobem nejdůležitější pro naši civilizaci a pro náš každodenní život. Ano, kanalizace, kterou máme všichni pod naším domem a která odvádí všechno to, o čem docela neradi mluvíme, do čističky odpadních vod.

Víme, co se stalo, když se ucpal Suezský průplav, a dovedete si představit co nastane, když se ucpe ta kanalizace ve vašem domě? To si asi představit nechcete ani v nejčernějších snech., protože všichni víme, že neodvádí jen splaškovou vodu, ale i odpad z WC. Máte někde uložené telefonní číslo na spolehlivou firmu, která s rychlostí blesku přijede a vyřeší váš problém?

kanál

A víte, že havarijním situacím je dobré předcházet čištěním kanalizace? Pravidelné čištění kanalizace samozřejmě nezabrání vaší sousedce, aby spláchla do WC hadr, který po té kanalizaci ucpe, ale určitě pročištění trubek zabrání postupnému usazování nečistost a mastnot, a zajistí plynulý odvod splašků z domácnosti.

Ať už si pod slovem kanál představíte cokoliv, je to vždy něco, v čem mají věci plynule plout, a proto je třeba jej udržovat v provozu schopném stavu. Pravidelné kontroly jsou vždy lepší řešení než řešení havarijních situací.

Podobné příspěvky